Polen und Österreich 2016

11.05.16 mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wydarzeniu „Polen und Österreich 2016”, zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austrii oraz Ambasadę RP w Austrii.

Minister Spraw Zagranicznych, Sebastian Kurz uważa, że ludzie o polskich korzeniach są bardzo ważną grupą etniczną i nieodzownym elementem austriackiego krajobrazu kulturalnego, gospodarczego i społecznego. Widzi w Polakach olbrzymi potencjał i możliwości. Czujemy się bardzo docenieni i wyróżnieni otrzymując zaproszenie od samego Pana Ministra Kurza na spotkanie z nim oraz przedstawicielami Polonii w Albert Hall.

Po wprowadzeniu artystycznym i krótkim przeglądzie naszych bardzo dobrych stosunków wyróżnione zostały osobistości, które są jednymi z bardzo wielu przykładów pozytywnej integracji. Szczególnie uhonorowani zostali Polscy biznesmeni – Pani Krystyna Suchodolski, znana w kręgach polonijnych jako „Polka w Dirndl”, bardzo uznana projektantka regionalnych strojów austriackich szefująca „Trachten & Leder Suchodolski”, Pan Ing. Aleksander Kordyka – mistrz budowlany i browarniczy, właściciel firmy budowlanej KOR Bau- und Handels G.m.b.H. oraz kreator piwa na bazie prażonych pestek z dyni „Core beer”. Silvia Schneider – aktorka, moderatorka w wiodących austriackich stacjach telewizyjnych oraz projektantka damskiej garderoby wieczorowej opowiadała o swoich polskich korzeniach i jak pomogły jej one w zrobieniu międzynarodowej kariery i zdobyciu sławy. Następnie pani Teresa Indjein, Dyrektor Generalna ds. Kultury Austrii opowiadała o współpracy kulturalnej między Polską a Austrią, a na zakończenie, razem z panią dr. Lilianą Niesielską recytowaliśmy „Lokomotywę” J. Brzechwy, która przedstawiona została w 2 wariantach językowych. Śmiechu było co nie miara. Moderowała niezastąpiona Aleksandra Izdebska, a o oprawę muzyczną zadbał polski zespół BoW.

Na zakończenie była okazja do porozmawiania z Panem Ministrem Kurzem, przedstawicielami Ministerstwa ds. Zagranicznych oraz gośćmi w miłej atmosferze.

#zusammen:österreich #sebastiankurz #alberthall #kulturabend #polenösterreich2016 #polen #integration #zöfamily #oneglobalfamily #AuslandspoleninÖsterreich

S.K.

Zdjęcia: © Mariusz Magnuszewski

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.