LET’S CEE you soon – 6 edycja LET’S CEE FILM FESTIVAL za pasem

Od 13 do 22 kwietnia 2018 roku odbędzie się w Wiedniu, Grazu, Villachu i po raz pierwszy w Salzburgu szósta już edycja międzynarodowego festiwalu filmowego LET'S CEE. W programie przewidziano około 200 pokazów – 162 filmów z Europy Środkowej i Wschodniej, regionu kaukaskiego oraz Turcji. Również w tym roku silny akcent podczas festiwalu stanowić będzie polska kinematografia. Jak zawsze, wszystkie filmy będą w oryginalnej wersji językowej z napisami po angielsku lub niemiecku.

Tegoroczne hasło festiwali to: NIEBEZPIECZNIE DOBRE FILMY
Zapraszamy do zapoznania się z międzykulturowym bogatym repertuarem:
http://www.letsceefilmfestival.com/programme-overview.html

Tegoroczne wydanie LET'S CEE Film Festival to prawdziwy pokarm dla dusz Polaków, będzie on przedstawiał się w interesującym wachlarzu produkcji filmowych – pełnometrażowe filmy fabularne i film dokumentalny zakrawać będą o tematy takie jak polityka, miłość, problemy rodzinne, prawo i bezprawie, zbrodnie, wojna, alkoholizm i wiele innych.

Film wielokrotnie nagradzanej reżyserki Jagody Szelc „Wieża. Jasny dzień” opowiada o powikłaniach rodzinnych, sile miłości i niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą skrywanie tajemnic przed najbliższymi. W tej podróży przez świat małej Niny bedą towarzyszyć nam nie tylko skrajne emocje wzmacniane oprawą dźwiękową zaserwowaną przez Teoniki Rożynek, ale też piękna sceneria polskiej Kotliny Kłodzkiej, gdzie nakręcono film.

„Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego z 2017 roku nagrodzona Best Film Awards i wielkorotnie nominowana do Polskich Nagród Filmowych również będzie wyświetlana w ramach tegorocznego festiwalu filmowego. W tej opowieści główny wątek jest nam, Polonii Austriackiej, zapewne dobrze znany – problemy rodzinne spowodowane emigracją zarobkową jednego lub więcej członków rodziny. Kulminacją perypetii rodziny głównego bohatera, Adama, będzie okres świąt Bożego Narodzenia.

Kolejną pozycją filmową godną przedstawienia, jest „Przesłuchanie” z 1982 roku, która podbiło świat i okrzyknięte zostało najbardziej antykomunistycznym filmem na świecie jest. Ten legendarny film został uznany za niebezpieczny i zakazany przez ówczesne władze, co pośrednio zmusiło reżysera, Ryszarda Bugajskiego, do opuszczenia Polski. „Przesłuchanie” jest szokującym badaniem ludzkich zachowań w ekstremalnych warunkach i krytyką tyranii stalinowskiej.

„Dla ciebie, Polsko” to 45-minutowy niemy film opowiadający o historii miłosnej Franka i Hanki, których związek pokonać musi przeciwności losu namnażające się podczas nieprzyjaznych czasów wojny polsko-bolszewickiej. W filmie użyty został historyczny, dokumentalny materiał filmowy z okupacji Wilna, co razem z wyróżniającymi scenami walki tworzy realistyczny i brutalny obraz ataku Bolszewików. Podczas wyświetlania filmu, muzyką na żywo uraczy nas gość LET'S CEE – pianista Maciej Łyszkiewicz.

Ludobójstwo w Rwandzie i tragedię jednostek, które były jej świadkami ukazuje film „Ptaki śpiewają w Kigali”. „Artykuł osiemnasty” jest natomiast filmem dokumentalnym, którego twórca, Bartosz Staszewski, podjął próbę wyjaśnienia, dlaczego w Polsce, demokratycznym kraju, nie ma nadal prawa do wejścia w związek małżeński dla homoseksualistów.

W ramach weekendu polskiego wyświetlane będą dwa filmy fabularne „Człowiek z magicznym pudełkiem” i „Serce miłości”. Ten drugi, wyreżyserowany przez kuratora Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Łukasza Rondudę, jest artystyczną koncepcją przyszłości, w której ukazany jest romans dwóch artystów. Jesteście ciekawi, jak będzie to wyglądało w odsłonie sztuki współczesnej? My bardzo!

„Człowiek z magicznym pudełkiem” również osadzony jest w przyszłości, tym razem mamy do czynienia z dystopijnym obrazem świata, jednak wątek miłosny gości i tutaj. Historia tego sci-fi thrillera przyspiesza tempa, kiedy w grę wchodzi podróż w czasie. Twórca i reżyser tego dzieła - Bodo Kox - będzie obecny na festiwalu filmowym, będzie to więc okazja poznania co nieco historii zakulisowej.

Te niesamowite produkcje filmowe i wiele innych będzie można zobaczyć w Wiedniu i innych miastach Austrii w ramach LET'S CEE Film Festival już wkrótce! Macie już swojego faworyta? Zachęcamy do obejrzenia trailerów, sprawdzenia dat i nabycia biletów na: http://www.letsceefilmfestival.com/programme-overview/country/polenpoland.html
My już nie możemy się doczekać!

Szczególy wydarzenia na: https://www.facebook.com/LETSCEE/ oraz http://www.letsceefilmfestival.com/

POLpromotion będzie obecne po raz kolejny jako partner medialny wydarzenia, zatem “LET’S CEE you soon”!

Wiktoria Kawecka

 

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.