✨?Inauguracja 5 Międzynarodowego Festiwali Filmów Europy Środkowo-Wschodniej – LET’S CEE Film Festival 2017 w Wiedniu.?✨

?141 filmów, ?183 seansów, ponad 100 zagranicznych gości specjalnych! ⭐️Tyle wspaniałości czeka na widzów w Wiedniu od 21. do 27. marca 2017. ?

Oficjalne, uroczyste otwarcie 5. Już festiwalu miało miejsce tradycyjnie w Urania Kino, podczas którego przybyli goście mogli podziwiać węgierski film – „The Citizen” (Obywatel) w reżyserii Vranik Roland poruszający różne aspekty integracji i konfliktu tożsamości narodowej za pomocą niekonwencjonalnej historii miłosnej. Pokaz filmu został poprzedzony rozmową z aktorami - Cake-Baly Marcelo, Agnes Mah, Arghavan Shekari - oraz twórcą filmu. Przybyło wielu znakomitych gości, m.in. bośniacki reżyser i zdobywca Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny obcojęzyczny – „Ziemia niczyja” (No Man's Land 2001) - Danis Tanović, a w zeszłym roku – 2016 - uhonorowany za film Śmierć w Sarajewie srebrnym niedźwiedziem na Berlinale oraz nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) za najlepszy film. Plejady gwiazd dopełnili słoweński zespół Laibach, scenarzystka i reżyser filmu Мой друг Борис Немцов / My Friend Boris Nemtsov – Zosya Rodkevich, reżyser filmu THE POLAR BOY (Polaarpoiss) – Anu Aun oraz Jacek Niedźwiedzki – polski tenisista i trener tenisowy, deblowy mistrz Polski, reprezentant kraju w Pucharze Davisa i czołowy polski tenisista lat siedemdziesiątych obok Wojciecha Fibaka i Tadeusza Nowickiego.

Przez ten wspaniały i pełen niespodzianek wieczór przeprowadzili nas niezawodni moderatorzy: Liliana Niesielska oraz Michael Macek.

Przypominamy, że w tym roku cieszyć się będziemy podczas festiwalu filmowego mocno zaakcentowaną polską kinematografią.

„Polskiego Weekendu“ pokazane zostaną aż 4 produkcje. Dramat rodzinny „Obce Niebo” (Strange Heaven) Dariusza Gajewskiego opowiadający historię polskich migrantów w Szwecji, którzy nie mogąc odnaleźć się w nowej rzeczywistości tracą prawa do opieki nad dzieckiem, po czym rozpoczynają rozpaczliwą walkę o odzyskanie córki. Kolejną pozycją wartą uwagi jest „Planeta Singli” (Planet Single) w reżyserii Mitji Okorna – film opowiada romantyczną historię o Ani, która bierze udział w reality show ukazującym prawdziwą twarz facetów flirtujących w sieci i wyśmiewającym naiwność kobiet szukających tam ideału. Film przygodowy „Za niebieskimi drzwiami” (Behind the Blue Door) Mariusza Paleja bazuje na książce dla dzieci autorstwa Marcina Szczygielskiego i zawiera w psychologicznie wrażliwe tematy takie jak przyjaźń i samotność. W dokumencie „Dotknięcie anioła” (The Touch of an Angel) Mareka Tomasza Pawłowskiego opowiada o latach odwiedza miasta swojego dzieciństwa wspominając dramat życia pod terrorem hitlerowskim.

W trakcie retrospektywy filmów Andrzeja Wajdy, której kuratorem jest dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego Stefan Laudyn, pokazanych zostanie pięć zrekonstruowanych cyfrowo filmów zmarłego w roku 2016 polskiego reżysera, które będą miały w Austrii swoją premierę na dużym ekranie: „Kanał“, „Popiół i diament“, „Niewinni czarodzieje“, „Człowiek z marmuru“ i „Człowiek z żelaza”. W nowej lokalizacji festiwalu LET’S CEE – kinie Breitenseer Lichtspiele, zaprezentowane zostaną odświeżone klasyki innych znanych polskich reżyserów: „Aktorzy prowincjonalni“ Agnieszki Holland, „Trzecia część nocy“ Andrzeja Żuławskiego, „Rysopis“ Jerzego Skolimowskiego oraz „Szatan z siódmej klasy“ Marii Kaniewskiej, jak również film niemy Henryka Szaro pt. „Zew Morza“ z akompaniamentem Gerharda Grubera.

Niemal wszystkie filmy pokazane zostaną w obecności zaproszonych gości z Polski, niektóre z rozmów poprowadzi osobiście jeden z festiwalowych kuratorów - Tomasz Raczek. Daty pokazów, lista gości jak i pełen program festiwalu dostępne są na stronie festiwalu pod adresem www.letsceefilmfestival.com ?

Nie przegapcie prezentacji 70 lat Polskiej Animacji, która pokazana zostanie z wolnym wstępem w niedzielę 26. marca o 19:00 w VHS Wiener Urania Kino oraz w poniedziałek, 27. marca o 17:00 w Village Cinema Wien Mitte. ?

Cieszymy się tym bardziej, że my - POLpromotion - jesteśmy partnerem medialnym tego wydarzenia.

Dziękujemy Piotr Sarnowski Cinematography za wspanałe zdjęcia.

Solvita Kalugina-Bulka

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.