25. marca 2017 rozdano po raz 12. Złote Sowy Polonii

POLpromotion serdecznie gratuluje laureatom Złotych Sów Polonii ?i organizatorom gali - Redakcji Jupiter - pismo Polonii w Austrii oraz Klub Inteligencji Polskiej w Austrii, a przede wszystkim Jadwiga Hafner!


Nas niestety na tym ważnym polonijnym wydarzeniu nie było – dlatego przesyłamy Państwu szereg relacji oraz kilka zdjęć oddających ciepłą, serdeczną i radosną atmosferę tego niezwykłego wydarzenia. I już teraz w imieniu organizatorów zapraszamy za rok!

„O Złotych Sowach Polonii, czyli polonijnych Oscarach, słyszał już prawie każdy. To cykliczne wydarzenie polonijne co roku przyciąga tłumy. Tak było i tym razem. Sala Jana III Sobieskiego w wiedeńskiej Stacji PAN wypełniona była po brzegi. Wśród gości, oprócz laureatów, zasiedli Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski, a na scenie w roli moderatorów stanęli Jadwiga Hafner i Armin Innerhofer. Co prawda, statuetek Złotych Sów przyznano w tym roku nieco mniej (ach, ta „dobra zmiana”), nie miało to jednak wpływu na atmosferę wieczoru. Było, jak zawsze, godnie, na poziomie, a jednocześnie wesoło. Bo jak może być inaczej, gdy jedna laureatka Złotej Sowy – Krystyna Mazurówna tańczy przy akompaniamencie innej laureatki, Chanelle Bednarczyk ?

Część oficjalna gali zakończyła się recitalem Aliny Mazur, której przy fortepianie towarzyszył Marek Kudlicki. A potem już tylko pieczony prosiak,  długie rozmowy w kuluarach i laureaci na dotknięcie ręki.”
Dorota Fischer

„Złota Sowa Polonii” jest uhonorowaniem za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe bądź społeczne dla przedstawicieli światowej Polonii oraz Polaków aktywnych poza Polską.
Złote Sowy Polonii przyznawane są, od 2005 r., przez redakcję ukazującego się w Wiedniu pisma polonijnego „Jupiter” – organu Klubu Inteligencji Polskiej w Austrii i Federacji Kongresu Polonii w Austrii – w takich kategoriach jak: literatura, sztuki plastyczne, muzyka, film, teatr, nauka, media, działalność społeczna oraz ambasador kultury polskiej niepolskiego pochodzenia. Wśród laureatów z poprzednich lat znaleźli się m.in.: Katarzyna Adamik, Jerzy Antczak, Jadwiga Barańska, Piotr Beczała, Kazimierz Braun, Wioletta Grzegorzewska, Brygida Helbig, Agnieszka Holland, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Lech Majewski, Romuald Mieczkowski, Steffen Möller, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Martin Pollack, Maria Siemionow, Ludwik Stomma, Wanda Wiłkomirska.

Lista Laureatów tegorocznych Złotych Sów Polonii:

Literatura

Krzysztof Niewrzęda – Niemcy

Muzyka

Chanelle Bednarczyk – Austria

Grażyna Auguścik – USA

Sztuki wizualne

Krystyna Andryszkiewicz – Niemcy

Media

Malgorzata P. Bonikowska – Kanada

Krystyna Koziewicz – Niemcy

Teatr, Ludzie sceny

Janina Szarek – Niemcy

Krystyna Mazurówna – Francja

Film

Vladek Juszkiewicz – USA

Działacz polonijny

Magdalena Bykowska-Pignard – Francja

Ambasador kultury polskiej niepolskiego pochodzenia

Wilhelm Meduna – Austria

Dziękujemy redakcji Jupiter za udostępnienie tekstów do przedruku.

Zdjęcia:
@Dorota Fischer - Radio PoloNews
@Daniel Graser

Zapraszamy do artykułów na temat tej pięknej gali:

http://jupiter-online.at/2017/03/28/12-zlote-sowy-polonii-wreczone/

http://jupiter-online.at/2017/03/28/12-zlote-sowy-polonii-reportaz-doroty-fischer/

http://linktopoland.com/en/golden-owls-2016-award-laureates-announced/

http://www.polskacanada.com/dariusz-muszer-zlote-sowy-polonii-przyznane/

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.