Abendessen mit Klimt @ Pygmalion Theater

Jakiś czas temu, 29.09.15 na deskach teatru Vindobona dzięki Polsko-austriackiemu Towarzystwu Kulturalnemu "Takt" mieliśmy okazję podziwiać współczesny dramat psychologiczny - „Kolacja z Gustavem Klimtem”

w polskiej wersji językowej i fenomenalnej obsadzie: Małgorzata Foremniak, Piotr Polk, Ewa Porębska. Teatr STU w Krakowie przeniósł się wtedy na jeden wieczór do Wiednia i

zagrał dla Polonii i nie tylko.

Jest to kameralna sztuka psychologiczna o wpływie czasu na wielkie namiętności oraz życiowe pasje. Akcja dzieje się współcześnie w środowisku polskiej inteligencji w Wiedniu, Austrii. Bohaterowie są ludźmi zawieszonymi miedzy tradycją kraju, z którego pochodzą, a krajudo którego wyemigrowali. W Austrii odnoszą sukcesy zawodowe, żyją życiem „miejskiej bohemy”, a tajemnice sprzed lat wzbudzają niepokój ich umysłów.

Co wyniknie ze spotkania po latach malarki Marii i bankowca z Brazylii Witolda? Jaki sekret ich łączy? I najważniejsze, co z tym wszystkim ma wspólnego Gustav Klimt? Więcej: http://jacekcygan.pl/kolacja-z-gustavem-klimtem/

„Teatr Pygmalion w Wiedniu jest laboratorium idei nowoczesnego teatru, w którym poszukuje się nowych rozwiązań w oparciu o ugruntowaną wiedzę z zakresu tradycyjnego teatru. W polskim dramacie punktem zwrotnym był przełom lat 1989/1990. Nowa generacja polskich twórców, którzy znaleźli się w nowych okolicznościach, z perspektywy krytycznego dystansu, odeszła od tego co polityczne, aby skupić się na tym co społeczne i bliskie rodzinie.

Teatr Pygmalion we współpracy z Instytutem Polskim prezentuje dwutygodniowy projekt „Młodzi, silni, bezczelni – nowa polska dramaturgia“, na który złożą się przedstawienia, czytania sceniczne, warsztaty, dyskusje oraz wystawa młodych polskich artystów-scenografów.” http://www.polnisches-institut.at/4,3,929,pl,Nowa_polska_dramaturgia_w_teatrze_Pygmalion?m=2016-05&c=1

Zostaliśmy zaproszeni na kameralną premierę niemieckojęzycznej wersji sztuki psychologicznej Jacka Cygana – „Abendessen mit Klimt”.
Wielką dumą napawa nas fakt, że sztuka p. Jacka Cygana wychodzi poza granice Polski, że jest tłumaczona na inne języki i wzbudza wielkie zainteresowanie i emocje.

Obsada:

Witold Wolski - Geirun TINO

Majka Zimmermann - Madeleine STEINWENDER

Anka - Constantina - Elisabeta VANCA

Historia została nam zaprezentowana zupełnie inaczej niż przez Teatr STU. Sztuka skonstruowana została misternie z introspekcji o utraconej miłości, straconej przyjaźni, rozrzuconych relacjach rodzinnych i straconych możliwościach. Aktorzy zaprezentowali się w sposób bardzo energiczny, ekspresyjny, może momentami delikatnie przerysowany w celu uwypuklenia żalu, smutku i rozbicia bohaterów - inaczej niż w adaptacji Teatru STU. Dlatego gorąco zapraszamy do zapoznania się z obiema adaptacjami. Tino Geirun genialnie i bardzo autentycznie zagrał człowieka zmęczonego tajemnicami, niedopowiedzeniami przeszłości, człowieka, który prawie stracił nadzieję na to, że jeszcze może być normalnie. Interpretacje Madeleine Steinwender oraz Constantiny - Elisabety Vanca również były wyśmienite.

Przed i po występie była okazja do porozmawiania z autorem sztuki, p. Jackiem Cyganem oraz reżyserem Nicolae VLADULESCU i aktorami, Przedstawicielami Instytutu Polskiego oraz gośćmi zaproszonymi na premierę.

Zdecydowanie zachęcamy do odwiedzenia teatru Pygmalion promującym polską sztukę i kulturę.

 

Zapraszamy do naszej galerii na Facebook'u, gdzie jest jeszcze większy materiał fotograficzny: Abendessen mit Klimt @ Pygmalion Theater

S.K.

Zdjęcia: Mariusz Magnuszewski

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.