Career talk: „DWUJĘZYCZNOŚĆ – od kołyski po karierę

Znajomość dwóch języków, a co za tym idzie – dwóch kultur, może przydać nam także korzyści duchowych, a na pewno wzbogaca nas wewnętrznie. Jak powiedział słynny niemiecki filozof Ludwik Wittgenstein, „granice mojego języka, wyznaczają granice mojego świata”. Oznacza to, że znając tylko jeden język jesteśmy do pewnego stopnia zdeterminowani w patrzeniu na świat poprzez charakter tego języka – poznając inny język przesuwamy te granice czyniąc nasz świat nie tylko większym ale również bardziej złożonym.

09. maja 2017 odbyło się interaktywne wydarzenie "DWUJĘZYCZNOŚĆ - od kołyski po karierę" w ramach wiedeńskiego tygodnia integracyjnego Wiener Integrationswoche zorganizowane Austrian-Polish Professionals, a my - POLpromotion - wystąpiliśmy w roli partnera.

Wydarzenie to było skierowane do osób zainteresowanych tematem dwujęzyczności w pracy i karierze w Austrii oraz chętnych do nawiązywania kontaktów z innymi osobami posługującymi się na co dzień także językiem polskim, np. polscy studenci, polscy przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów etc..

Zaproszeni goście opowiedzieli o swoich indywidualnych doświadczeniach w tym zakresie, jak z tematem dwu- czy wielojęzyczności zmagają się na co dzień oraz jak ich zdaniem można maksymalnie wykorzystać dar dwujęzyczności i w jaki sposób może on pomóc w rozwoju kariery. Dowiedzieliśmy się o możliwościach dotyczących nauki i doskonalenia języka polskiego w Austrii oraz o roli społeczności polonijnej lub strukturach networkingowych w drodze zawodowej w Austrii.

Gośćmi wieczoru byli:
• Dr. Victor Derhartunian - lekarz okulista o korzeniach polsko-ormiańskich, specjalizuje się w chirurgii refrakcyjnej – czyli laserowej korekcji wzroku, właściciel ordynacji EyeLaser z siedzibami w Wiedniu i Zurichu) dzierżący tytuł: Der beliebteste Augenarzt Österreichs. Z pacjentami rozmawia w 5 językach.
• Mag. Magdalena Marszalkowska - dziennikarka, dramatopisarka i reżyserka teatralna. Jako historyk sztuki pracowała dla najlepszych galerii sztuk pięknych w Europie, opiekunka i organizatorka polskiej grupy teatralnej działającej przy Pygmalion Theater oraz współzałożycielka Stowarzyszenia XYZ.
• mgr Arkadiusz Rusowicz - nauczyciel języka polskiego, logopeda, dyrektor Pierwsza Społeczna Szkoła Polska w Austrii
• DI Ewelina Rzuchowska - architekt, specjalistka z zakresu projektowania domów jednorodzinnych, a prywatnie mama trójki dzieci mówiąca z nimi tylko po polsku.
• Mag. Rafał Sokolski - adwokat, partner zarządzający kancelarii Sokolski Madany Rechtsanwälte w Wiedniu.

Był to niezwykły wieczór o wyjątkowej frekwencji. Publiczność chętnie wchodziła w interakcje z prelegentami. Jest to jedne z ciekawszych i wartościowych wydarzeń ostatnich tygodni. Jeszcze raz dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w tym inspirującym evencie.

Podsumowując język polski należy w Austrii traktować zdecydowanie jako dodatkowy atut w drodze do kariery, który warto pielęgnować i który stanowi nasz wspólny mianownik. Polecamy i już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez #Austrian-Polish Professionals - organizację dla aktywnych młodych Polek i Polaków pierwszej i drugiej generacji w Austrii z siedzibą w Wiedniu i platformą do nawiązania kontaktu z polskim językiem i polską kulturą.

Zdjęcia © Mariusz Magnuszewski

Solvita Kalugina-Bulka

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.