Egipskie królowe w Wiedniu – spotkanie autorskie z Ewą Kassalą

Światowej sławy autorka książek o władczyniach starożytnego Egiptu – Ewa Kassala, w pozornie feralny piątek trzynastego, zaprowadziła nas w magiczną podróż do dalekiej przeszłości – do brutalnego, ale i niepozbawionego piękna świata Kemetu. Spotkaliśmy się w klimatycznej pomieszczeniach Polsko-austriackiego Towarzystwa Kultury "TAKT" i w luźnej, niemalże rodzinnej atmosferze, poznawaliśmy fascynujące mity oraz ciekawostki historyczne zaserwowane nam w przystępny sposób przez samą genialną autorkę. Mieliśmy też okazję zobaczyć, a nawet dotknąć, ku zadowoleniu publiczności, drogocennych figurek egipskich bogów – Izydy oraz egipskiego bożk płodności Mina.

Potęga edukacji, siła kobiet, podróże w czasie, patrzenie w przyszłość, magia miłosna i wszelka inna – to tylko kilka z wielu tematów, z których o wiedzę wzbogaciliśmy się dzięki naszej gościnie – jej uprzejmości, obszernej wiedzy i ciepłemu, przyjaznemu nastawieniu do Polonii austriackiej. Była też okazja do zakupienia książek Pani Ewy z jej autografem i spersonalizowaną dedykacją; zainteresowanie było duże!

Weekendowa atmosfera oraz pozytywne nastroje sprzyjały również rozmowom kuluarowym, które trwały do późnych godzin nocnych. A później – niektórzy faktycznie na piechotę, korzystając z pięknej wiedeńskiej nocy – rozeszliśmy się do domów, podekscytowani nadchodzącym 16. Polskim Balem Wiosny.

Wiktoria Kawecka

O autorce: Ewa Kassala - Dorota Stasikowska-Woźniak - prowadziła liczne programy telewizyjne i jest specjalistką do spraw równouprawnienia oraz autoprezentacji. Jest znana z działań społecznych, co potwierdzają nagrody, a wśród nich między innymi „Chapeau Bas”, „Bizneswoman Roku”, „Queen of Charity” czy „Ekolaury”. Była pełnomocniczką śląskiego wojewody ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn, sprowadziła także do Polski Dress for Success – organizację non-profit pomagającą kobietom ponownie wejść na rynek pracy. Napisała tuzin książek, do których trylogia egipska jest najnowszym dodatkiem, a obecnie, pracuje nad opowieścią o królowej Saby i królu Salomonie – historii, która doprowadziła do stworzenia chyba najbardziej romantycznego utworu w historii świata – biblijnej Pieśni nad Pieśniami.

Ewa Kassala przywołuje do życia najpotężniejsze kobiety jakie kiedykolwiek stąpały po ziemi. Mądre, silne i odważne królowe, które nie bały się używać rozumu i kobiecego uroku by dostawać to, czego chciały. Jak dotąd, jej książki zostały docenione w Polsce przez wydawcę „50 Twarzy Greya” czy serię autorstwa Dana Browna – tj. Wydawnictwo SoniA Draga. Od roku 2017, jej teksty zdobywają również serca i umysły czytelników w Stanach Zjednoczonych czy Ameryce Południowej – w językach hiszpańskim i angielskim.

W swoich pracach Ewa Kassala łączy szerokie naukowe zgłębianie tematu (każda książka powstaje przy konsultacji z historykami) z literackim talentem, dzięki czemu czytelnik może poczuć atmosferę starożytnego świata. Możesz iść krok w krok z bohaterkami z legend i zamiast zakurzonej historii, doświadczać prawdziwych emocji, dylematów i wątpliwości, z jakimi borykały się bohaterki.

Czytelnicy mogą dostrzec, że nawet najwięksi władcy musieli sprostać tym samym wyzwaniom co reszta ludzi i że potencjał wielkości drzemie w każdym z nas, zawsze gotów na to, by się zbudzić. To przekaz, jaki Ewa Kassala zawiera w swoich książkach – każdy z nas ma szansę, by stać się legendą. Czasem, jedyna rzecz, jaką trzeba zrobić, to się odważyć. Odważyć się postawić jeszcze jeden krok naprzód i wziąć przeznaczenie w swoje ręce. Czasem, tylko tyle potrzeba, by lśnić – tak jak władczynie minionych wieków.

Bądź co bądź, „Jesteśmy iskrą świecącą przez mgnienie. Światło jest dane nam wszystkim w momencie, kiedy się tu pojawiamy, ale jego intensywność i barwa zależą prawie włącznie od nas samych” Boska Nefretete

Fot.: Marcin Ignatowicz

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.