„Fenster zur Welt” Marszałkowskiej w Polskim Pygmalionie

Wiedeński teatr Pygmalion Theater od lat promuje Polskę wystawiając sztuki naszych rodzimych autorów. Popyt na sztukę made in Poland wciąż rośnie – dlatego też od tego roku Magdalena Marszalkowska
- autorka, dziennikarka, reżyserka, historyk sztuki oraz współtwórczyni Verein XYZ - Stowarzyszenie XYZ objęła stanowisko Dyrektora Polskiego Teatru.
„PP” czyli „Polski Pygmalion” ma w swoim repertuarze wiele smakowitych kąsków dla prawdziwych koneserów.

18.01.2017 zostaliśmy zaproszeni do polskiego teatru w Wiedniu na „Okno na świat” – „Fenster zur Welt”, pierwszą sztukę Marszałkowskiej, która ujrzała światło scen wiedeńskich, tym razem w reżyserii Geirun Tino. Sztuka ta została przetłumaczona do tej pory na 4 języki i grana była w wielu krajach.

W dzisiejszym, wyczarowanym przez media świecie starsi ludzie są alienowani i bez głosu, bo starość jest brzydka, zramolała, uboga i trudna. Od starości się ucieka. Dziś nie ma miejsca na niedoskonałości. Człowiek wraz z upływem czasu staje się przezroczysty – idąc ulicą nikt na niego nie patrzy. A Marszałkowska ten cały turpizm ubiera w różowy, cukierkowy szlafrok z kokardkami oswajając nas z trudnymi tematami i strachem. Po raz kolejny.

Zagubiona w rzeczywistości, ponad 60-letnia Halina – w tej roli Campina Cdw, zaniedbana przez rodzinę cierpiącą na chroniczny brak czasu, odstawiona w kąt niczym nikomu nie potrzebne krzesło desperacko chwyta się ulotnych wspomnień z czasów młodości reanimując wciąż na nowo to, co już dawno straciło swój termin ważności. Bohaterka jest niczym mucha zastygła w bursztynie, trwająca w chwili, która dawno już odeszła w zapomnienie. I jak ta mucha, jest samotna, zanurzona w swoim ograniczonym świecie.

Krainą chwilowego zapomnienia, azylem, do którego coraz częściej ucieka staje się tytułowe „Okno na świat”, telewizja, a w niej barwne telenowele. Tam nie ma miejsca dla brzydkich ludzi – jest sukces, luksus, pasja, wyidealizowana miłość. Bohaterowie serialu i ich oderwane od rzeczywistości perypetie stają się dla Haliny substytutem rodziny. Czy w tym szaleństwie jest metoda?

Czego można się spodziewać: gry aktorów na najwyższym poziomie, żywej akcji, interakcji z publicznością oraz wspólnego odkrywania coraz bardziej zaskakujących, kuriozalnych i wstydliwych tajemnic.

Obsada:

Halina Campina
ekspresyjny Gianfranco- Philipp Kaplan​
pełna seksapilu Donna - Mary Filimon​
labilna Kamilla – Lisa Kröll
rozwiązły bóg seksu Francesco - Héctor NARANJO-GÀMEZ

Kolejny spektakl już 08.02.2017. Zapraszamy.

Solvita Kalugina-Bulka

Zapraszamy do obejrzenia pełnej galerii tu: „Fenster zur Welt” Marszałkowskiej w Polskim Pygmalionie

Zdjęcia: © Mariusz Magnuszewski

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.