Inauguracja 26. Dni Kultury Polskiej w Austrii

XXVI Dni Kultury Polskiej w Austrii​ organizowane i koordynowane od 26 lat przez Forum Polonii - Forum der Polen​ - Wspólnotę Polskich Organizacji w Austrii to święto austriackiej Polonii, która włożyła ogrom pracy społecznej w promocję polskiej kultury, polonijnej społeczności i Polski. Dni Kultury Polskiej to uwieńczenie intensywnej współpracy ze środowiskiem austriackiej Polonii, zrzeszonej i niezrzeszonej w polonijnej Wspólnocie Forum, a także współpraca z państwowymi instytucjami w Polsce i Austrii. To ogrom wspólnych przeżyć, radości i pracy.

W tym roku inauguracja Dni Kultury Polskiej w Austrii odbyła się w ogrodach Ambasady RP w Wiedniu. Na uroczystość przybyło wiele znamienitych gości:

Monika Szmigiel-Turlej Charge`d`affaires ambasady RP w Wiedniu
Senator Andrzej Pająk-Senacka Komisja Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą
Były Minister Obrony Narodowej Austrii Werner Fasslabend z małżonką
Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Magdalena Łyżnicka – Sanczenko
Rzecznik biura marszałka woj. kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska
Mag. Korbiel Adrian – Bundesministerium für Europa Integration und Äußeres
Prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie Jan Ryłko
Nestorka austriackiej Polonii p. Danuta Nemlig
przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych husarii: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Chorągiew husarii marszałka kujawsko-pomorskiego Chorągiew Podlasa

Dla przybyłych gości przygotowano wiele niespodzianek – m. in. piękny występ zespołu Suszanie​, który kultywuje swoją tradycję tańca już od 1956r., film promujący Polskę ‘- „Polska-moja Ojczyzna”, wystawę polskich artystów: „Impresje znad Wisły”, którą przygotowała Galeria Meduna. Zaprezentowano prace w wykonaniu artystów: Dorota Kasprzycka Henk, Bożena Kormout,Lidia Moliński, Kasia Maslowska​, Jerzy Popek, Krystyna Meduna. Młodzież ze Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Wiedniu​ artystycznie upamiętniła Rok Rzeki uroczą choreografią taneczną i piosenką „Płynie Wisła płynie...”. Zwieńczeniem wieczoru był występ zespołu folkowego Bartnicky​ Band.

Zapraszamy do obejrzenia impresji z wieczoru rozpoczynającego 26. Dni Kultury Polskiej oraz upamiętniającego 334. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.

Zdjęcia:
© Daniel Graser​
© Patrycja Kasprzycka​
© Marcin Sakowicz​

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.