Kantor spotyka Kafkę – projekt teatralny

#Polska #awangarda może dzięki swym zasługom dla kultury europejskiej uchodzić za siłę napędową awangardy europejskiej.

Format artystyczny Tadeusza Kantora (1915–1990), polskiego reżysera teatralnego, malarza, scenografa i teoretyka sztuki, który stał się niemal instytucją, do dzisiaj poszerza teatralne horyzonty, mobilizuje i pobudza reżyserów i aktorów do kreatywnego tworzenia, a także nieustannie przypomina o pozycji awangardy w sztuce. W Teatrze Pygmalion sceniczna wersja powieści Kafki „Proces” zaaranżowana została eksperymentalnie w myśl teorii teatru alternatywnego Kantora i zaprezentowana we fragmentach. Inscenizacje poszczególnych fragmentów przeplatane zostały wyjaśnieniami na temat teatru Kantora, jego teoretycznymi i praktycznymi wskazówkami scenicznymi oraz fragmentami sfilmowanych inscenizacji jego autorstwa. W ten sposób powstała kontynuacja eksperymentalnego teatru Tadeusza Kantora, tym razem w formie spotkania z twórczością Kafki, która z biegiem czasu stała się częścią literatury światowej: awangarda teatralna Kantora inspiruje literacką awangardę Kafki.

Zaprezentowany program:
wt., 18.04. „Schauspieler und Objekt bei Kantor“ [„Aktor i obiekt u Kantora“] śr., 19.04. „Schauspiel und Text in der Arbeit Kantors“ [„Spektakl i tekst w pracy Kantora“] czw., 20.04. „Schauspieler und Objekt bei Kantor“ [„Aktor i obiekt u Kantora“] pt., 21.04. „Der Schauspieler und seine Maske“ [„Aktor i jego maska u Kantora“] sob., 22.04. „Klang und Bild bei Kantor“ [„Dźwięk i obraz u Kantora“] niedz., 23.04. „Best-of“ – Präsentation der Ergebnisse aus der Projektwoche [„Best-of“ – Prezentacja rezultatów projektu]

Źródło: http://www.polnisches-institut.at/4,3,1015,pl,Kantor_spotyk…

Przedstawiamy Wam relację z pierwszego wydarzenia w ramach projektu teatralnego „Kantor trifft Kafka“ – Theaterprojekt - kooperacja Polnisches Institut Wien oraz Pygmalion Theater.

Na początek zaserwowano nam fragment "Procesu" Kafki w wykonaniu niezawodnych aktorów teatru: Geirun Tino (dyrektor), Philipp Kaplan, Daniel Gavris, Johannes Neubert - jak zwykle niezawodni i genialni.

Następnie przybyli goście wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu wyjaśniającego jak teatr rozumiał Kantor i w jaki sposób łączy się jego koncepcja świata przedstawianego twórczość Kafki.

A na deser podano nam zrealizowaną w 1975 roku, a potem graną na całym świecie (łącznie ponad 1500 razy) "Umarłą klasę", która została w 1976 roku okrzyknięta przez "Newsweek" najlepszym spektaklem teatralnym świata.

Wieczory w Pygmalionie zawsze należą do udanych. Już teraz bardzo cieszymy się na cały, nie rozparcelowany "Proces" Kafki, który zostanie wystawiony już w nadchodzącym sezonie jesiennym - nie możemy się doczekać.

Gorąco polecamy prawdziwym koneserom.

Fotocredit: © Photography & Creative Direction by Felix Abrudan Felix Abrudan

Solvita Kalugina-Bulka

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.