LET’S CEE Film Festival 2017: w tym roku przygotujcie się na silną prezencję polskiej kultury filmowej

 

Od 21 do 27 marca 2017 roku odbędzie się piąta edycja Międzynarodowego Festiwali Filmów Europy Środkowo-Wschodniej – LET’S CEE Film Festival w Wiedniu.

Program obejmuje około 140 produkcji z Europy Środkowo-Wschodniej i Turcji oraz po raz pierwszy z Austrii, które wyświetlone zostaną z napisami w języku niemieckim lub angielskim. W tym roku cieszyć się będziemy podczas festiwalu mocno zaakcentowaną obecnością polskiej kinematografii.

W ramach „Polskiego Weekendu“ pokazane zostaną aż 4 produkcje. Dramat rodzinny „Obce Niebo” (Strange Heaven) Dariusza Gajewskiego opowiada historię polskich migrantów w Szwecji, którzy nie mogąc odnaleźć się w nowej rzeczywistości tracą prawa do opieki nad dzieckiem, po czym rozpoczynają rozpaczliwą walkę o odzyskanie córki. Kolejną pozycją wartą uwagi jest „Planeta Singli” (Planet Single) w reżyserii Mitji Okorna – film opowiada romantyczną historię o Ani, która bierze udział w reality show ukazującym prawdziwą twarz facetów flirtujących w sieci i wyśmiewającym naiwność kobiet szukających tam ideału. Film przygodowy Za niebieskimi drzwiami” (Behind the Blue Door) Mariusza Paleja bazuje na książce dla dzieci autorstwa Marcina Szczygielskiego i zawiera w psychologicznie wrażliwe tematy takie jak przyjaźń i samotność. W dokumencie Dotknięcie anioła (The Touch of an Angel) Mareka Tomasza Pawłowskiego opowiada o  latach odwiedza miasta swojego dzieciństwa wspominając dramat życia pod terrorem hitlerowskim.

W ramach retrospektywy filmów Andrzeja Wajdy, której kuratorem jest dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego Stefan Laudyn, pokazanych zostanie pięć zrekonstruowanych cyfrowo filmów zmarłego w roku 2016 polskiego reżysera, które będą miały w Austrii swoją premierę na dużym ekranie: „Kanał“, „Popiół i diament“, „Niewinni czarodzieje“, „Człowiek z marmuru“ i „Człowiek z żelaza”. W nowej lokalizacji festiwalu LET’S CEE – kinie Breitenseer Lichtspiele, zaprezentowane zostaną zrekonstruowane klasyki innych znanych polskich reżyserów: „Aktorzy prowincjonalni“ Agnieszki Holland, „Trzecia część nocy“ Andrzeja Żuławskiego, „Rysopis“ Jerzego Skolimowskiego oraz „Szatan z siódmej klasy“ Marii Kaniewskiej, jak również film niemy Henryka Szaro pt. „Zew Morza“ z akompaniamentem Gerharda Grubera. Dopełnieniem programu będzie prezentacja głównych atrakcji programu 70 lat Polskiej Animacji, które pokazywane będą poza konkursami.

Cieszymy się tym bardziej, że jesteśmy partnerem medialnym tego wydarzenia.

Niemal wszystkie filmy pokazane zostaną w obecności zaproszonych gości z Polski, niektóre z rozmów poprowadzi osobiście jeden z festiwalowych kuratorów - Tomasz Raczek. Daty pokazów, lista gości jak i pełen program festiwalu dostępne są na stronie festiwalu pod adresem www.letsceefilmfestival.com.

Bilety można nabyc na stronach www.letsceefilmfestival.com  oraz www.oeticket.com   oraz we wszystkich punktach Oeticket w całej Austrii. W czasie trwania festiwalu festiwalu w dniach 21-27 marca bilety nabywać bedzie można również w kasach kin festiwalowych.

Informacje o kinach festiwalowych:

Actor's Studio, Tuchlauben 13, 1010 Wien
Breitenseer Lichtspiele, Breitenseer Straße. 21, 1140 Wien
Artis International, Schultergasse 5, 1010 Wien
Urania, Uraniastraße 1, 1010 Wien
Village Cinema, Landstraßer Hauptstraße 2a, 1030 Wien

Dalsze informacje: www.letsceefilmfestival.com  i www.facebook.com/letscee

Szczegółowy program: www.letsceefilmfestival.com

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.