Mainstreamowe wakacje Środkowoeuropejczyków ala Marszałkowska

? ? ?„Wir waren zuerst da - My byliśmy tu pierwsi” - sztuka Magdaleny Marszalkowskiej w wykonaniu grupy teatralnej XYZ 14 września otworzyła sezon teatralny w ramach XXVI Dni Kultury Polskiej w Austrii.

Dwie nieznajome sobie pary po trzydziestce lądują razem na wakacjach hotelu all inclusive, gdzie personel wciera kozy z nosa w ręczniki gości. Para, która dłużej przebywa w hotelu uzurpuje sobie prawo do decydowania o tym, kto ma zająć wolne jeszcze hotelowe leżaki przy basenie. Podjęcie decyzji ułatwić ma im casting. Sąsiedztwo przy basenie dobierane jest według narodowości, poglądów politycznych, religii i „zadziecenia”.

Wśród postaci mamy mięśniaka z mózgiem wielkości orzeszka pożywiającym się codziennie, zdawać by się mogło, telewizyjnymi „mądrościami” i jego żonę, równie tęskniącą za rozumem jak jej wybranek. Parą ubiegającą się o pozwolenie na zasiedzenie leżaków jest małżeństwo intelektualistów składające się z lekomana cierpiącego na bardzo zaawansowany Weltschmerz oraz ze zmanierowanej, powściągliwej i egoistycznej korpobiurwy. W spektaklu podziwiamy również nadopiekuńczą mamusię synusia oraz teściową z piekła rodem w jednej osobie plus animatorkę z uśmiechem tak sztucznym, że lalka Barbie mogłaby jej go pozazdrościć.
Na pierwszy rzut oka i ucha myślimy, że są to Polacy. Możliwe. Jednak nie bez powodu nie padło imię żadnej postaci – był to celowy zabieg zapobiegający przypisaniu do któregoś narodu. Tym samym otwiera nam się tutaj cały wachlarz możliwości – Słowacja, Czechy, Austria, Bałkany. Niby jest to Europa, ale tak naprawdę jest to mentalne zadupie.

Bohaterowie diametralnie się od siebie różnią - zarówno poziomem wykształcenia, jak i sposobem postrzegania rzeczywistości. Łączy ich proweniencja - urlopowicze są mieszkańcami kraju leżącego gdzieś pomiędzy Europą Wschodnią a Zachodnią - oraz zamiłowanie do alkoholi wysokoprocentowych. Taki mix może zwiastować tylko jedno – wybuchowe zakończenie.

Sarkastyczna, naszpikowana czarnym humorem i śmiechem przez łzy sztuka Magdaleny Marszałkowskiej podbiła serca nie tylko wiedeńczyków, ale także publiczności w Polsce i za granicą. „My byliśmy tu pierwsi“ to satyra na stereotypy wszelkiej maści. Jest to sztuka o tym, że jeśli za bardzo spoglądamy w głąb siebie oddając się hedonizmowi nie zauważamy tego, co dzieje się tuż obok nas, w naszych rodzinach, domach. Sztuka jest przestrogą przed konsekwencjami krótkowzroczności i, przede wszystkim, ksenofobii.

Dzisiaj obcymi są oni, za moment tymi obcymi możemy stać się my.

Solvita Kalugina-Bulka

____________________________________________________________

Scenariusz/ reżyseria: Magdalena Marszalkowska
Tłumaczenie: Danuta Strobl
Asystentka reżysera: Aleksandra Mazur
Muzyka: Spectral Project
Oświetlenie: Bartek Kubiak
Dźwięk: Daniel Graser
Obsada:
Wojciech Czarniak, Halina Graser, Katarzyna Kuczer, Agnieszka Malek, Nathalie Mintert-Vereby, Marcin Marszalkowski

Fotografie: © Thomas Salamonski

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.