Namaste po polsku w Wiedniu

„Jogi posmakowałam w Indiach, a teraz pomagam innym posmakować w Wiedniu. Jogi uczę, o jodze piszę, jogą żyję... bo joga to nie tylko ruch fizyczny, joga to filozofia życia.” – Karolina Kałamajska, instruktorka jogi i ajurwedy w Wiedniu.

Dlaczego joga?

Często słyszę w wywiadach z joginami, jak ich pierwsze zajęcia jogi okazały się punktem zwrotnym w ich życiu i jak już od pierwszych zajęć zakochali się w jodze. U mnie ten proces trwał o wiele dłużej i wcale nie była to miłość od pierwszego wejrzenia! Po raz pierwszy trafiłam na zajęcia jogi jako studentka. Było to w Anglii. Jedno z lokalnych studio jogi miało dzień otwartych drzwi, więc skoro było bezpłatnie, to postanowiłam sprawdzić, co to ta joga jest. Pamiętam, że pierwsze zajęcia okazały się dla mnie koszmarem, dlatego też dziś mam duże zrozumienie dla tych, którzy przychodzą na moje zajęcia jogi (które prowadzę tutaj w Wiedniu) i czują się podobnie. Podczas moich pierwszych zajęć wydawało mi się, że pozycje trwały za długo, rozciągałam moje ciało bardziej niż ono potrafiło (bo przecież sąsiad na macie był taki gibki, to musiałam mu dorównać!), co nie skończyło się wcale miłym fizycznym doznaniem. Dodatkowo nie miałam wystarczająco siły, by wykonać niektóre z pozycji, więc zabolało to moje ego...bo w końcu myślałam, że byłam silna! Nie zdawałam sobie wtedy jeszcze sprawy z tego, jak moje życie opanowane było przez moje ego. Nie byłam egoistką. To nie tak! Po prostu nie rozumiałam wtedy jeszcze, że można znaleźć dystans do swoich myśli i zamiast za nimi podążać, można je jedynie obserwować. Podobnie jest z emocjami.

Styczność z „prawdziwą” jogą miałam w 2011 roku w Indiach. To tam na kursie pokazano mi zupełnie inne spojrzenie na jogę: czytaliśmy filozofię jogi, uczyliśmy się terapii jogą, mieliśmy zajęcia starożytnej medycyny ajurwedyjskiej... Był to zupełnie inny świat. Kurs ten skupiał się przede wszystkich na naukach jogi oraz ajurwedy, na sztuce życia! Wtedy też zakiełkowała we mnie potrzeba poprawy jakości mojego życia, by było spokojniejsze i pełne miłości oraz zrozumienia do samej siebie i do świata. Nauczyciel jogi ashtanga, R. Sharath Jois powiedział w wywiadzie: „ja praktykuję jogę 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.”. To jest prawdziwa praktyka jogi! I choć zdjęcia nogi za głową wyglądają fajnie na Facebook’u, prawdziwa joga to sposób życia. Asanay - pozycje jogi - to jedynie niewielki procent jogi. To jedynie sposób na dbanie o ciało. Zadbane i silne ciało otwiera dostęp do duszy, do stanu szczęścia, błogości i miłości, który w sobie każdy z nas ma.

Kto może uprawiać jogę? Do kogo skierowana jest Twoja oferta?

Szczerze wierzę, że joga jest dla każdego. Ważne jest natomiast, by odnaleźć odpowiedniego dla siebie nauczyciela oraz rodzaj jogi. Choć tradycyjnie istnieją jedynie 4 rodzaje jogi (większość z nich skupia się na naszym codziennym życiu, a nie na ćwiczeniach fizycznych!), to w dzisiejszych studiach jogi istnieje milion różnych stylów. Istnieją spokojne i releksacyjne rodzaje jogi, tj. joga jin oraz bardziej dynamiczne, na których na prawdę można się spocić, jak vinyasa, czy ashtanga joga. Są również rodzaje jogi, które dużą uwagę przywiązują do poprawnego ułożenia ciała, tj. Iyengar joga. Często spotykam się z opinią, że joga to babskie rozciąganie. Odpowiadam, że joga to nie jest żadna dalekowschodnia sztuka rozciągania. Polecam spróbować wszystkich rodzajów jogi, jakie istnieją i wybrać ten, który nam najbardziej odpowiada. Może to zająć więcej czasu, ale warto szukać aż się znajdzie.

Moim ukochanym stylem jest dynamiczna vinyasa i takiej też uczę na moich zajęciach jogi, które prowadzę po polsku oraz po angielsku tutaj w Wiedniu. Dodatkowo też współpracuję z internetowym studio jogi w Polsce, które nazywa się PortalYogi, gdzie jestem jednym z instruktorów jogi vinyasa.

Każde moje zajęcia rozpoczynam od nauki jogi, bądź ajurwedy. Bez tego asany nie mają dla mnie żadnego znaczenia. Jeśli ktoś nie ma czasu, bądź ma obawy przed wzięciem udziału w zajęciach jogi, korzystanie z internetowych lekcji jest również fajną opcją.

Jak znalazłaś się w Austrii?

Do Austrii przywiozła mnie miłość. Mój (już teraz) mąż studiuje tutaj. Poznaliśmy się w Nepalu i wspólnie postanowiliśmy przeprowadzić się do Austrii.

Czym jest dla Ciebie integracja?

Intergracja ze światem zewnętrznym rozpoczyna się od wnętrza. Nie będę oryginalna mówiąc, iż nie będąc w pełni pogodzonym ze sobą, nie jesteśmy w stanie pogodzić się ze światem zewnętrznym, stąd kłótnie z najbliższymi, długoletnie żale, stany depresyjne, choroby ciała, czy ogromny stres...  Jako instruktor jogi znam problemy większości moich podopiecznych i wiem, jak trudno żyć w równowadze. Sama się tego nadal uczę! Joga podpowiada nam właśnie jak żyć w równowadze: jak zaakceptować, coś co wydaje nam się nie do zaakceptowania, jak wybaczać, jak traktować negatywne sytuacje w życiu... czyli jak żyć w zadowoleniu!

Jako, że mój mąż jest z Indii, często obserwuję tutaj w Wiedniu jak nie zostajemy wpuszczani do barów, czy klubów... Taki rodzaj dyskryminacji, czy jakiejkolwiek dyskryminacji społecznej i niechęć integracji, czy odrzucenie również wywodzą się z naszego wnętrza: z naszych własnych obaw, poczucia niepewności, itd. Joga pozwala zrozumieć siebie, pomaga podważać własne zachowania i pomaga je zmieniać, tak, by rzeczywiście zintegrować się z sobą samym oraz z pojawiającymi się zmianami w świecie, w którym żyjemy.

Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Bardzo chciałabym się rozwijać na polu holistycznym. Szukam kolejnych studiów. Marzy mi się kilkuletni kurs na lekarza ajurwedyjskiego. Od lutego być może rozpocznę również już 3. kurs jogi z elementami ajurwedy dla początkujących po polsku. Może jeszcze przed końcem roku zorganizuje jakieś warsztaty ajurwedyjskie. A jak narazie zapraszam w środy o 19:15 na nasze regularne zajęcia dla każdego. Przynieś własną matę. Zajęcia odbywają się na Marxergasse 24/2, 1030 Wiedeń. Wszystkie informacje na moim Facebook’u: www.facebook.com/JogaPoPolskuWieden

ZAPRASZAMY 🙂

Rozmawiała: Solvita Kalugina-Bułka

Zdjęcia: https://www.facebook.com/JogaPoPolskuWieden/

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.