RAGNAROK Airsoft Team Polonii w Austrii czyli szacunek, honor i samodoskonalenie

RAGNAROK Air Soft Team Polonii w Austrii to powstała w 2017 drużyna polonijna w Austrii zajmująca się Airsoftem. Inicjatorem jest Jacek Piekło, który zgodził się nam opowiedzieć o tym ekscytującym sporcie.

Czym jest Airsoft ?

Airsoft, w skrócie ASG, jest bardzo szerokim pojęciem – to nie tylko sport ale i filozofia, a przede wszystkim pasja związana z zamiłowaniem do militariów, historii i techniki.

Z cała odpowiedzialnością można Airsoft nazwać sportem extremalnym, gdyż pod czas rozgrywek są używane pneumatyczne repliki broni palnej. Amunicję stanowią plastikowe kulki o średnicy 6mm, za pomocą których staramy się "wyeliminować" drużynę przeciwną. Używamy również świec dymnych oraz granatów wypełnionych kulkami, co jeszcze bardziej podnosi realizm i dynamikę rozgrywek. Graczy obowiązują środki ochronne w postaci okularów balistycznych oraz maski chroniące nos, usta i zęby.

Airsoft według niektórych źródeł narodził się w powojennej Japonii, kiedy to Japończycy  borykając się z trudnościami w produkcji broni zaczęli budować repliki, aby ich wojska mogły trenować. Stąd też, w tym sporcie jest oczekiwany najwyższy stopień FairPlay opierający się na tradycji Bushido, która kładzie nacisk na honor, szacunek dla przeciwnika i samodoskonalenie. Czyli najprościej mówiąc, gdy zostaniesz trafiony musisz się przyznać podnieść rękę, zejść z pola gry i udać się na punkt Respawn z którego po wyznaczonym czasie (w zależności od reguł danej rozgrywki) możesz wrócić do gry. Scenariuszy w rozgrywkach jest niezliczona masa, mogą być takie które są wszystkim dobrze znane z gier komputerowych takich jak CS, Call Of Duty i etc., aż do symulacji prawdziwych działań wojennych, tak zwanych Mislim, gdzie gracze mogą nawet 48 godzin spędzić na polu rozgrywek. I właśnie ten ruch, ten wysiłek fizyczny, adrenalina, wyważenie każdego ruchu, taktyka i odwzorowanie wojskowości sprawiło iż zainteresowałem się na poważnie Airsoftem. Bo to coś więcej, niż tylko forma spędzania wolnego czasu.

Kto był inicjatorem, skąd pomysł, ile trwało zebranie grupy, którą jesteście teraz?

Inicjatorem do założenia grupy byłem ja, a wszystko zaczęło się w sierpniu 2017, kiedy kupiłem pierwszą replikę broni palnej, okulary i maskę, co stanowiło moje całe wyposażenie. Poszukując miejsca do rozgrywek natrafiłem na Action Base w Rauchenwatrh. Pojechałem na pierwszą „strzelankę” i zostałem porwany przez wir emocji. Wtedy właśnie zaszczepił się we mnie duch tego sportu. Niestety, mimo licznej grupy graczy (około 80 osób) czułem się sam. Oczywiście zostałem bardzo ciepło i serdecznie przyjęty przez grupy podczas tyh rozgrywek, ale to wciąż nie było to. Wtedy wpadłem na pomysł, aby zorganizować polską grupę ASG w Austrii. Po powrocie do domu napisałem krótki post na Wiedeńskiej Ekipie ale prócz paru pytań nic z tego nie wyszło. Po jakimś czasie koleżanka napisała do mnie, że na drugim profilu Wiedeńskiej Ekipy ktoś pyta o Airsoft. Tak właśnie poznałem Damiana Sawickiego, który w obecnym momencie jest moją prawą ręką i świetnym graczem. Zakupiliśmy pełne wyposażenie łącznie z mundurami, lepsze repliki i zrobiliśmy parę fajnych fotek, które zamieściliśmy na FB. Odzew był niesamowity. Bardzo dużo ludzi zaczęło się nami interesować, pytać czym jest ta zabawa i jakie są koszty. Na pierwszej wspólnej strzelance, a było to w listopadzie poznaliśmy Tomka Noska i Irka Bachurę, którzy od razu zdecydowali się dołączyć do naszej grupy. I tak właśnie powstał Team Ragnarok który w obecnym momencie liczy 13 osób.

Co było powodem powstania grupy i skąd ta nazwa?

Gdy była nas już czwórka aktywnych graczy plus 8 zainteresowanych osób, stało się dla nas oczywistym to, że musimy stworzyć grupę na FB. Wyszliśmy z założenia, że w pośród 100 tysięcznej Polonii w Austrii znajdą się osoby z taka sama pasją jak nasza, dla których "zwykły" sport to za mało, którzy mają w sobie iskrę wojownika i chęć tworzenia drużyny opartej na wzajemnym szacunku i pomocy.

A nazwa naszego Teamu została zaczerpnięta z mitologi Skandynawskiej oznaczające po krótce walkę dobra ze złem. Pomysłodawcą  nazwy był Damian a ja stworzyłem logo drużyny.

Kto może do Was dołączyć i jakie warunki musi spełnić, aby zostać przyjętym?

Dołączyć może do nas każda osoba pełnoletnia  mieszkająca na terenie Austrii. Osoby które mają zainteresowania wojskowością, którzy chcą działać i rozwijać się w zespole tworzyć go i udoskonalać. Warunki jakie należy spełnić to oczywiście zakup repliki i wszystkich innych rzeczy które mamy określone w regulaminie. Oczywiście jako drużyna doradzamy co należy kupić aby służyło graczowi jak najdłużej. Zapewniamy wszelkie rodzaje wsparcia z punktu technicznego i taktycznego, tak aby nawet laik mógł w szybkim czasie stać się dobrym graczem i poczuć tego ducha zespołu jakim jesteśmy.

Jakie są Wasze oczekiwania i jakie macie plany na przyszłość?

Chcemy zrzeszyć jak największą liczbę Polaków i Polek w tym sporcie na terenie Austrii, rozpocząć cykle wypadów treningowych na Węgry gdzie jeden z naszych członków – Tomek - udostępnił i przygotował teren pod rozgrywki. Naszym celem jest wyszkolić ludzi tak, abyśmy pod czas rozgrywek działali jak jeden organizm, abyśmy razem dążyli do doskonałości. Następnie pragniemy rozpocząć wyjazdy na większe imprezy typu Mislim, jak na przykład sławny w środowisku ASGARD organizowany raz do roku w Polsce na terenie poligonu wojskowego. Może w przyszłości udamy się na jakieś zawody w których będziemy konkurować z najlepszymi zespołami Europy. Ambicje mamy bardzo wielkie i widzę to po moich ludziach, że wszystko jest możliwe i pomimo, iż działamy dopiero 4 miesiące jestem z nich niesamowicie dumny i to oni napędzają mnie do dalszego rozwoju siebie i grupy.

A wiec jeśli chcesz  być częscią takiej ekipy masz odwage sprostać oczekiwaniom, chcesz czegoś więcej niż tylko sport Airsoft i nasza grupa jest miejscem dla Ciebie.

Z Jackiem Piekło rozmawiała Solvita Kalugina-Bułka

Zdjęcia: © Marcin Ignatowicz ᴾᴴᴼᵀᴼ

Po więcej zdjęć zapraszamy tu: https://www.facebook.com/pg/MarcinIgnatowiczPhoto/photos/?tab=album&album_id=1956092147976454

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.