Sylwetki sławnych Polaków w Austrii – Alexander Pinderak

Prezentujemy sylwetkę Zbigniewa Pinderaka – Alexander Pinderak​ - wybitnego tenora, wszechstronnego wykonawcę opery, operetki, musicalu i muzyki kościelnej.

Jesteśmy niezwykle dumni mogąc się szczycić Polakiem tak wielkiego kalibru z tak wielkimi osiągnięciami.

Alexander pochodzi z Częstochowy. W roku 1987 r. ukończył Zespół Szkół Muzycznych w Częstochowie w klasie gitary. Karierę wokalną rozpoczynał w chórze chłopięco-męskim prof. Stuligrosza w Poznaniu. Studia wokalne ukończył z wyróżnieniem w Wyższej Szkole Muzycznej im. Carla Marii von Webera w Dreźnie uzyskując dyplom śpiewaka operowego i koncertowego.

Przez 5 lat Alexander Pinderak związany był z Semperoper w Dreźnie. Po przeniesieniu się do Wiednia w 1996 r. rozpoczął współpracę z Wiener Staatsoper i Wiener Hofmusikkapelle, gdzie od ponad 500 lat muzykują razem Wiedeńscy Filharmonicy, chór chłopięcy Wiener Sängerknaben i śpiewacy z wiedeńskiej Staatsoper. Ważnym rozdziałem w działalności artystycznej A. Pinderaka jest udział w licznych przedstawieniach operetkowych i musicalach, które miały miejsce w najpiękniejszych obiektach historycznych Wiednia: w Ratuszu, w Muzeum Historii Sztuki, w pałacu Schwarzenbergów, w Sali Redutowej w Hofburgu. Był wykonawca w koncercie sylwestrowym w Wiedniu 1997 r. W roku 2000 jako solista tenor odbywał z (Wiener Symphoniker) tournee po Japonii. Jako członek Wiedeńskiej Dworskiej Kapeli Muzycznej śpiewał jako solista w wielu mszach oraz w galowym koncercie dyrygowanym przez Riccardo Muti upamiętniającym 500 lat istnienia tej instytucji.

W latach 2005-2008 roku występował gościnnie w teatrach i salach koncertowych całej Europy nie będąc związanym na stale z żadnym teatrem, od sezonu 2008 jest solistą Wiedeńskiej Volksoper, gdzie zadebiutował partią Tamina w „Czarodziejskim Flecie” Mozarta. Kolejnymi partiami, które tam zaprezentował są: Alfred w „Zemście nietoperza” Straussa, Pong w „Turandot” Pucciniego oraz Lysander w „Snie nocy letniej” Brittena, partia tytułowa w „Fra Diavolo” Aubera, Stanislaus w „Vogelhändler” Zellera, Belmonte w „Uprowadzeniu z Seraju” Mozarta i Cable w „South Pacific” Rogersa.

Alexander brał udział w międzynarodowych konkursach wokalnych. Zdobył II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie w Dusznikach Zdroju (I nagrody nie przyznano) oraz III nagrodę w konkursie Jaume Aragall w Torroella de Montgri w Hiszpanii. Był także finalistą konkursów „Neue Stimmen” w Gütersloh i „I Cestelli” w Hamburgu.

Oprócz realizowania się artystycznie Alexander prowadzi razem z żoną – Sandy Erdmann-Pinderak​ - herbaciarnię Teenorissimo. Nazwy herbat nawiązują do tytułów oper i ich bohaterów, a oprócz płynnych specjałów można tam znaleźć łakocie z Polski. Jest to miejsce gdzie można się oddać z przyjaciółmi kontemplacji o sztuce, muzyce, porozmawiać albo pomilczeć rozkoszując się smakami świata.

POLpromotion​ zostało zaproszone do Volksoper Wien​ aby na własne uszy i oczy podziwiać kunszt oraz jakość jaką reprezentuje nasz rodak w kantacie scenicznej Carla Orffa – Carmina Burana. W galerii prezentujemy impresje zza kulis 🙂
Dziękujemy, że mogliśmy doświadczyć magii, jesteśmy pełni zachwytu i podziwu. Ogromny talent i lata pracy zaprowadziły Alexandra na szczyt.

Najbliższe przedstawienia z udziałem wybitnego, polskiego solisty tenora w Wiener Volksoper to: 14.03. 2017 - „Die Fledermaus” – jako Alfred w operetce J. Straussa oraz 19.04.2017 - „Der Bettelstudent” – jako Jan Janicki w operetce Carla Millöckera.
Artystę będzie można podziwiać również już w najbliższą sobotę, na jubileuszowym, 15. Polski Bal Wiosny.

Zapraszamy na ucztę dla umysłu i duszy.

Więcej zdjęć tutaj: Sylwetki sławnych Polaków w Austrii - Alexander Pinderak

Solvita Kalugina-Bulka​

Zdjęcia: © Mariusz Magnuszewski​

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.