Wspominając 14. Polski Bal Wiosny zapraszamy na 15.

Już za niecały miesiąc, 25 lutego odbędzie się jubileuszowy już, 15-ty Polski Bal Wiosny w Wiedniu, w Pałacu Ferstel.

Polskie Bale Wiosny weszły do kalendarza tego typu imprez w Wiedniu, są jego stałym elementem, podkreślającym naturalną i wielowiekową obecność Polaków w Austrii. Promowana jest przede wszystkim polska kultura i sztuka.
Bal pozwala Polakom prezentować się, jako grupa narodowościowa otwarta, dobrze zorganizowana, dynamiczna i atrakcyjna, nie tracąc jednocześnie więzi z polską kulturą i tradycją.

Wyjątkowość tego corocznego przedsięwzięcia stanowi szczytny cel: z każdego balu dochód przeznaczany jest na cele charytatywne. W ciągu pierwszych dziesięciu lat, dzięki zbiórkom podczas Polskich Balów Wiosny, organizowanych przez Polsko-austriackie Towarzystwo Kultury "takt" , przekazano potrzebującym rodakom w kraju ponad 54 000 euro. Dochód z tegorocznego, 15-tego Balu zostanie przeznaczony na pomoc pacjentom podopiecznym stowarzyszenia Österreichische Kinder-Krebs-Hilfe (ÖKKH) oraz Survivors (obie instytucje wspólpracują ze sobą niosąc pomoc dzieciom z chorobami nowotworowymi) oraz Śląskiego Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu.

Charytatywny Polski Bal Wiosny jest przewidziany nie tylko dla Polonii wiedeńskiej ale dla gości z całego świata. Integracja oraz popularyzacja polskiej kultury i dziedzictwa narodowego są kluczowe. W tym roku podczas balu szczególnie będzie promowany Śląsk – z miastem Zabrze. Podziwiać będziemy Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", o oprawę muzyczną wraz z orkiestrą balową Salonensemble zadba zespół New Transformation z Zabrza oraz Dj Daniel Pizon z Wrocławia. Przez noc balową poprowadzą nas Tomasz Kammel, Silvia Schneider oraz Aleksandra Izdebska. Będziemy podziwiać również fenomenalnych, rodzimych śpiewaków operowych - Aleksandra Szmyd oraz Alexander Pinderak - o których przygotowaliśmy dla Państwa reportaże, które już niebawem Państwu zaprezentujemy. Gościem specjalnym będzie Zbigiew Zbigniew Wodecki. W balu udział weźmie również Jacek Cygan i wiele innych znanych postaci. Kto to będzie? Niespodzianka!

Patronat honorowy w tym roku – podobnie jak i w poprzednim - objęli prof. Jerzy Buzek – Poseł Parlamentu Europejskiego, były Premier RP, były Prezydent Parlamentu Europejskiego oraz Sebastian Kurz – Minister Spraw Zagranicznych Republiki Austrii.

W imieniu organizatora Polsko-austriackiego Towarzystwo Kultury "Takt", oraz naszym - jako partnerów - serdecznie zapraszamy na wiodącą imprezę Polonii.

A tak goście bawili się w zeszłym roku…

Solvita Kalugina-Bulka

Zdjęcia: © Mariusz Magnuszewski
© Mariusz Miziołek

Więcej zdjęć: http://art-studio.co/galeria1/, http://art-studio.co/14-polski-bal-wiosny-cz-2/ , Wspominając 14. Polski Bal Wiosny zapraszamy na 15.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.