Wszystkiego najlepszego w ?Dniu Kobiet ?

Dzień kobiet jest lubianym przez większość pań świętem, które chętnie obchodzimy. Ale czy znamy jego genezę?

Niektórzy doszukują się początków tej tradycji już w starożytności, kiedy to w Rzymie w pierwszym tygodniu marca obchodzono Matronalia – święto kobiet na cześć staroitalskiej patronki dziewic i kobiet zamężnych – Junony. W obrzędach tego święta uczestniczyły wszystkie kobiety niezależnie od statusu spolecznego, również niewolnice i prostytutki. Wspolnie udawały się do świątyni bóstwa by oddać cześć swojej patronce i dziękować za swoją kobiecość, szczęście, jak i również poprosić o wstawiennictwo, pomoc, zdrowe potomstwo i miłość.

Początki współczesnego Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych i miały za zadanie upamiętnić nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego z 1857 roku. Wtym roku kobiety wszczęły strajk przeciwko złym warunkom pracy w fabryce bawełny, domagały się takiego samego wynagrodzenia, jak mężczyźni oraz krótszego dnia pracy. Właściciel fabryki zamknął w niej kobiety, by stłumić strajk. Wtedy też wybuchł pożar nieznanego pochodzenia, a ogień zabrał 129 kobiet. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w
Kopenhadze ustanowiła obchody Dnia Kobiet na całym świecie, co miało służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego poparcia dla ich praw wyborczych. 19 marca 1911 roku Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii – kobiety domagały się praw do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, prawa do pracy i szkoleń zawodowych oraz wzywały do zaprzestania dyskryminacji.

POLpromotion życzy wszystkim Kobietom z okazji ich święta by były silne i walczyly o to, co im się należy oraz by dążyły do wyznaczonych sobie celów i nigdy nie przestawały marzyć.

Wiktoria Kawecka

"Kobieta jest jak torebka herbaty - nie dowiesz się jak bardzo jest silna dopóki nie zanurzysz jej w gorącej wodzie- E. Roosevelt

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.