II Festiwal polskiej książki dla dzieci „Pokaż Język!”

11 czerwca, ogrody Ambasady Polski w Wiedniu Polnische Botschaft in Österreich zamieniły się w magiczną krainę pełną przygód i wspaniałości. Dla dzieci przygotowano bardzo bogaty dwujęzyczny program obejmujący: targi polskiej książki dla dzieci, pięć warsztatów, dwie wystawy - „Polszczyzna” i „Połącz się!”, interaktywny teatr, koncert, spotkania z pisarzami i ilustratorami książek, iluzjonistami, wodzireja w stroju Pana Kleksa – w tej roli wystąpił Tomasz Klusek z Master of events, fruwającą czytelnię wśród drzew, ostry dyżur nauczycielek ze Szkoły Polskiej - Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Wiedniu, konkurs z nagrodami podczas zabawy z Literackim Kołem Fortuny i… Balony! Bańki mydlane! Lemoniada! Wata cukrowa! Pierogi! Lody!

Impreza została otwarta dziecięcym biegiem na 100 metrów inaugurującym wystawę o języku polskim. Wszystkie maluchy biorące udział w wyścigu otrzymały ogonki symbolizujące „ogonki” w polskich literach, a najszybciej biegające - nagrody.

Następnie dzieci z wiedeńskiej Szkoły Śpiewu – Passion Artists, w wieku od 6 do 13 lat, zaśpiewały piosenki nawiązujące do bajek oraz i książek dla dzieci, m.in. „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy, „O krasnoludkach i sierotce Marysi” Marii Konopnickiej, „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego i wiele innych.

Prawdziwą wisienką na torcie okazał się interaktywny Teatr Atofri z Poznania zaproszając najmłodszych do zabawy, a potem na spektakl „Grajkółko”, na podstawie tekstu polskiej pisarki dla dzieci - Maliny Przyślugi. Przy akompaniamencie fletu poprzecznego na scenie powstanie konstrukcja z kółek, która zintegrowała zarówno dzieci jak i rodziców.

O tym co „panda”, a co nie „wypanda” w formie zabawnych warsztatów dla dzieci przedstawiła sławna autorka picturebooków Aleksandra Cieślak. Rodzice zostali przez artystkę zapoznani z tajemną sztukę prawienia komplementów.

Autor komiksów Piotr Nowacki - komiksy i ilustracje oraz Justyna Styszyńska Illustration - autorka serii książek „Zwykli – niezwykli mieszkańcy” zaprosili dzieci do zaprojektowania zwierzęcego superbohatera i komiksu oraz w wersji dla młodszych do stworzenia własnych opowieści. Wspaniałe rysunki osobiście namalowane i przekazane przez dzieciaki wesprą Fundacja Pani Ani - fundację wspierającą psychoterapeutyczną rehabilitację dzieci chorych onkologicznie. Podczas wydarzenia można było również zakupić symbolicznego „Dobrego Misia” na cele fundacyjne.

Gratulujemy organizacji i doboru programu, który wyczarował szerokie uśmiechy, wspaniałą atmosferę i przepiękne wspomnienia.

Dziękujemy za zaproszenie do współtworzenia tego niezwykłego wydarzenia.

 

Zdjęcia: © Daniel Graser © Mariusz Magnuszewski

© Mariusz Magnuszewski

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.