Prezentacja książki “Schyłek szatrangu” Marka Szalszy w Wiedniu

20 listopada br. w Piwnicy Polsko-austriackie Towarzystwo Kultury "takt" odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Szalszą z prezentacją książki Schyłek szatrangu - Marek Szalsza. Było nam niezmiernie miło powitać również Radka Knapp - znanego pisarza wiedeńskiego polskiego pochodzenia!

"Schyłek szatrangu" to satyryczno-obyczajowy debiut ironiczny opis głupoty i zmanipulowanej przez media świadomości współczesnego człowieka. Jest to opowieść o ludziach półobłąkanych, naciskiem na "PÓŁ", snujących dziwaczne teorie.

W laboratoryjnie wykreowanym świecie Marka Szalszy z całą pewnością możemy oczekiwać upadku wartości autorytetów, brak egzystencjonalnego zakotwiczenia w rzeczywistości, sprzeczne teorie, brak szczęścia, frustracji, mizoginii i instrumentalnego traktowania płci.

Ludzie są zmanierowani, mają poczucie braku wpływu na własne życie co skutkuje snuciem teorii spiskowych. Wierzą w istnienie nieprzyjaznych sił wyższych. Doszukiwanie się drugiego dna jest czymś oczywistym gdy pokarmem są plotki, wyczytane nonsensy, mity miejskie, które dla zwykłych śmiertelników okazują się śmiertelnie poważne.
Są niewolnikami konwenansów, marek, starają się monitorować najmniejsze trybiki.

Przerysowany, groteskowy świat przedstawiony ma liczne nawiązania do gry w szachy. Za najstarszą formę tej gry uznaje się indyjskiego "szaturanga", który już w zmienionej formie, jako "szatrang" - stąd tytuł.

Główny bohater, Izydor, jest zafascynowany, wręcz opętany szachami. Odzwierciedlają one jego wizję świata - nie ma odcieni szarości - Izydor nie dopuszcza takiej możliwości. Jest tylko czerń i biel. Żyje w swoim dziecinnym świecie wypowiadając wojnę złu.
Jest to pozycja niewątpliwie o szerokich możliwościach interpretacji, wywołująca cały wachlarz interesujących przemyśleń.

Serdecznie polecamy!

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.